Jak koreański buddyzm ZEN przywędrował do Poznania
Buddyzm narodził się w Indiach, z Indii przybył do Chin, z Chin do Korei. W 1972 r. w Stanach Zjednoczonych koreański Mistrz Zen Seung Sahn rozpoczął budowę Szkoły Zen Kwan Um, która rozprzestrzeniła się w Europie dzięki jego nauczaniu w późniejszych latach. W 1978 r. Mistrz Zen Seung Sahn przyjechał do Polski a Szkoła Zen Kwan Um w Polsce została zarejestrowana w 1982 r.
Założycielem i duchowym patronem szkoły jest Dae Soen Sa Nim Seung Sahn (1927–2004), 78. patriarcha koreańskiej tradycji Chogye. Działalność związku datuje się od pierwszej wizyty DSSN Seung Sahna w Polsce w 1978 roku, natomiast formalna rejestracja nastąpiła w 1982 roku (pod nazwą Stowarzyszenie Buddyjskie Zen „Chogie” w Polsce, która następnie została zamieniona na Szkoła Zen Kwan Um).
Związek jest częścią ogólnoświatowej Szkoły Zen Kwan Um, zrzeszającej obecnie około 70 ośrodków medytacyjnych w 17 krajach świata. W Polsce Szkoła Zen Kwan Um prowadzi pięć ośrodków i siedem grup medytacyjnych. Nauczycielem prowadzącym Świątyni Głównej Wubongsa jest mistrz zen Joeng Hye (Andrzej Piotrowski). Szkoła jest członkiem Polskiej Unii Buddyjskiej pod patronatem J. Ś. Dalajlamy. Wśród proponowanych przez szkołę aktywności i form praktyki znajdują się: codzienne poranne i wieczorne sesje medytacji oraz śpiewów, praktyka konganów, intensywne odosobnienia od 3 dni do 3 miesięcy, trening rezydencki, odosobnienia solo oraz pobyt gościnny Templestay.
W dniu 1 października 2023 kilkoro członków szkoły Zen Kwan Um zawiązało w Poznaniu formalną grupę medytacyjną. Nauczycielką prowadzącą poznańskiej sanghi została Bon Shim SSN (Mistrzyni Zen Aleksandra Porter).
Aktualnie Poznańska Grupa ZEN spotyka się na ul. Głębokiej 6/3 współdzieląc przestrzeń z kilkoma poznańskimi sanghami. W praktykach medytacyjnych regularnie uczestniczy 15 członków i sympatyków.
Od momentu powstania Poznańska Grupa ZEN zorganizowała 7 dłuższych odosobnień medytacyjnych a także regularnie współorganizuje medytację uliczną w ramach Ciszy dla klimatu.

Czym jest praktyka ZEN
Praktyka ZEN to ćwiczenie utrzymywania jasnego, nieporuszonego umysłu a także
uważności i wrażliwości z momentu na moment.
Czy tylko?
Jak do nas dołączyć
Jesteśmy grupą otwartą na każdego, kto chce wejść na ścieżkę dharmy. Dołączenie do praktyki i naszej sanghi jest możliwe po spełnieniu kilku zasad, o których dowiesz się tutaj.